Про підсумки розвитку закладів освіти міста у 2008-2009 навчальному році та завдання на 2009-2010 навчальний рік щодо подальшої реалізації Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні»

Скачати
Документи
  1   2   3   4


Про підсумки розвитку закладів освіти міста у 2008-2009 навчальному році та завдання на 2009-2010 навчальний рік щодо подальшої реалізації Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні»


Шановні колеги!

Час летить нестримно. Здається ніби вчора пролунав останній шкільний дзвоник, пройшли урочистості з нагоди отримання випускниками шкіл документів про освіту. А сьогодні вже відчутні перші прикмети нового навчального року. Одна з них – сьогоднішня конференція, на якій ми підведемо підсумки роботи за навчальний рік з визначенням першочергових напрямків на перспективу і новий навчальний рік.

Основа майбутньої особистості закладається в ранньому віці, а якісно нова освіта починається з дошкілля. Існуюча мережа дошкільних закладів в основному забезпечує потреби населення міста. У місті функціонує 17 дошкільних закладів, в яких виховується 3427 дітей, що становить 86% від загальної кількості дошкільного віку, які проживають в місті, в той час, як в минулому році в дитсадках виховувалось 3370 дошкільнят (84,7% від загальної кількості).

Із збільшенням кількості дітей дошкільного віку постала проблема переповнення груп в дитсадках. Найбільш переповнені дитячі садки № 20, 7, 16, 23, 21, 30.

Незважаючи на стійку тенденцію до збільшення народжуваності, яка зберігається в нашому місці на протязі останніх років, черга в дошкільні заклади суттєво не збільшилась і залишається в межах 750 дітей. Це стало можливим завдяки оптимальному використанню приміщень установ, переводу перших класів із дошкільних закладів № 9, 15, 30 відкриття 5 патронатних /із короткотривалим перебуванням дітей/ груп. У порівнянні з минулим роком мережа дошкільних закладів збільшена на 5 груп загального і спеціального призначення, а кількість місць зросла до 80.

З метою упорядкування черги, при управлінні освіти і науки створено Єдиний банк даних черги дітей, які потребують влаштування в дошкільні заклади. Ведеться облік черги дітей, які проживають та прописані в Кам’янць-Подільському районі – 151 дитина.

Завдяки зусиллям міського голови заплановано придбання приміщення дошкільного навчального закладу № 19 по вул.Тімірязєва, 130, розрахованого на 120 місць. Почалася добудова нового корпусу дошкільного навчального закладу № 16, розрахованого на 120 місць.

Протягом 2008-2009 навчального року вивчався стан роботи колективів дошкільних навчальних закладів з питань: тематична перевірка «Підготовка дошкільного навчального закладу до провадження базової програми «Я у Світі», виконання дошкільними навчальними закладами № 1, 3,7 пропозицій атестаційної експертизи. Здійснено державну атестаційну експертизу стану освітньо-виховного процесу в дошкільному навчальному закладі №17.

В травні 2009р. проводилось моніторингове дослідження рівня підготовленості старших дошкільників до навчання в школі в дошкільних навчальних закладах. Результати свідчать, що з 683 обстежених дітей шестирічного віку - 35% мають високий рівень підготовленості, 62% - середній, 3% - низький. Дані показники підтверджують створення в дитсадках належного розвивального середовища, забезпечення соціальної адаптації та готовності старших дошкільників продовжувати освіту.

У зв’язку із зростанням показників дитячої захворюваності, інвалідності в місті проводиться значна робота по удосконаленню мережі шляхом відкриття в дошкільних навчальних закладах загального розвитку спеціалізованих та санаторних груп, де забезпечено дошкільну освіту, належний медичний, соціальний, психологічний супровід, що сприятиме інтеграції дітей у середовище однолітків.

У 2008-2009 навчальному році мережа груп спеціального призначення збільшилась і становить 22 групи - 328 дітей.

Суттєву консультативну та практичну допомогу дефектологам, логопедам, вихователям та вчителям надають спеціалісти – консультанти міської психолого – медико – педагогічної консультації (зав.Олійник Т.Г.) у здійсненні комплексного супроводу дітей та учнів з особливими освітніми потребами.

Проведена належним чином корекційна робота з дітьми в дошкільному віці сприяє тому , що більшість із них продовжує навчання в загальноосвітніх школах. Це спостерігається в спецгрупах дитячих садків № 3, 8 (зав. Новікова Р.В., Циганюк Л.А.). Дотримання охоронно - педагогічного режиму, включення дітей в діяльність, спрямовану на подолання труднощів і перешкод, індивідуальний та диференційований підхід, а також адаптація змісту освіти до пізнавальних можливостей дітей є основним в корекційній роботі дошкільних закладів № 16, 17, 20, 21, 23, 30 (зав. Роєцька Т.П., Бабійчук А.Б., Конфітовська С.І., Кирик Л.В., Вершегрук Л.С., Сухарєва Л.Г.).

З метою розкриття творчих здібностей дітей, реалізації їх потенційних можливостей за бажанням батьків в дошкільних навчальних закладах організована гурткова робота, якою охоплено 1618 дітей .

Одним із пріоритетних завдань управління освіти і науки на 2009-2010 навчальний рік є удосконалення системи дошкільної освіти, розширення мережі, збереження її кадрового потенціалу, підвищення авторитету і значущості серед батьків та громадськості. Потрібно більш наполегливо працювати над фактичним відвідуванням. Якщо порівняти факт із списком то в деяких садках ця різниця доходить до 50%.

На сучасному етапі розвитку суспільства особливе значення має загальна середня освіта. Її модернізація є найбільш системною і масштабною. Мережа загальноосвітніх навчальних закладів міста варіативна, спрямована на досягнення нової якості освіти та рівного доступу молоді до неї. В місті функціонує 24 загальноосвітніх навчальних заклади. В 446 класах навчається 10894 учня, що на 242 учня менше проти минулого року. Середня наповнюваність класів становить 24,4 учня (показник минулого року 25,45). В той же час, є ряд шкіл, в яких кількість дітей щороку зменшується, а мережа класів залишається такою ж:

Так набір у перші класи в СЗОШ№1 – 1 клас -12 учнів, НВК, ЗОШ№12 – 2 класи – 38 учнів (в середньому по 19 учнів), НВК№8 – 2 класи – 26 учнів (середній показник 13 учнів).

У десяті класи СЗОШ№1 – 1 клас – 13 учнів, ЗОШ№2 – 1 клас – 18 учнів, НВК - 3 класи – 52 учні (в середньому 17 учнів), НВК№8 2 класи 25 учнів(13 учнів)

Така тенденція до зменшення наповнюваності 1-их, 10-их класів прослідковується в цих навчальних закладах уже декілька років.

Отже керівникам навчальних закладів треба звернути особливу увагу на оптимізацію мережі та на популяризацію освітніх закладів. Про це вказують і результати конкурсу-захисту рекламних проектів навчальних закладів, який був організований управлінням освіти і науки з метою розвитку освітнього середовища, висвітлення управлінської діяльності керівників навчальних закладів, науково-методичної роботи, навчально-виховного процесу, організації позакласної і позашкільної роботи з дітьми й учнівською молоддю, роботи з батьківською громадськістю.

Переможцями міського огляду визнано - НВК №17 (дир. Ткачук Б.М.), ДНЗ№9 (завідуюча Стасюк О.С.), ЦДТ (директор Ткачук О.В), лауреатами :

- ЗОШ №7 (дир. Лаврусевич О.А.);

- СЗОШ №14 (дир. Васильянова Н.С.);

- ДНЗ№8 (завідуюча. Циганюк Л.А.);

- ДНЗ№1 (завідуюча. Петровська А.І.);

- ДНЗ№21 (завідуюча Кирик Л.В.)

- СЮТ (дир Луданий О.Г.);

- ДЮСШ№1 (дир. Кшемінський С.С.).

Проте на конкурс не були представлені матеріали СЗОШ№1, МНВК, школи-інтернату, військового ліцею, БНРЦ, НРЦ.

Важливим резервом підвищення якості освіти є інформатизація освітнього процесу.

Реалізація Програми інформатизації освіти дозволила збільшити кількість шкіл, оснащених сучасними засобами інформаційних технологій. Протягом минулого навчального року було придбано 27 комп’ютерів, 7 багатофункціональних пристроїв. І на даний момент комп’ютерний парк закладів та установ освіти міста налічує 429 комп’ютерів. Це знизило навантаження на 1 комп’ютер до 29 учнів, в минулому році цей показник становив 38 учнів. В той же час керівникам навчальних закладів слід звернути увагу на оновлення парку комп’ютерної техніки, так як 35% комп’ютерів, які використовуються в навчальному процесі, застарілі і не відповідають сучасним вимогам. Найбільш загрозлива ситуація в СЗОШ№1, ЗОШ№7, ЗОШ№10, ЗОШ№12, де комп’ютерна техніка не оновлювалась вже більше 5 років.

На виконання Державної програми «Діти України», Указу Президента «Про додаткові заходи щодо державної підтримки обдарованої молоді» в школах активно діяла система роботи з обдарованими дітьми. Учні залучалися до участі у Всеукраїнських олімпіадах з базових дисциплін, турнірах, конкурсах-захистах наукових робіт по лінії МАН, конференціях, фестивалях, виставках та інших заходах.

Максимально використовується варіативна частина навчальних планів для задоволення інтересів дітей, розвитку їх нахилів та здібностей. В 2008-2009 навчальному році створено 432 групи факультативів і 251 група курсів за вибором і спецкурсів, якими охоплено відповідно 6681 і 7005 учнів. В школах додатково виділяється по 1500 годин на організацію наукової роботи дітей по лінії МАН.

Активно залучаються обдаровані діти до участі у Всеукраїнських олімпіадах з базових дисциплін .

В грудні 2008 року в ІІ етапі (міському) Всеукраїнських олімпіад взяли участь 981 учень, в тому числі 388 – із загальноосвітніх шкіл, 593 – із шкіл нового типу. Переможцями стали 378 учнів: 113 – із загальноосвітніх шкіл, 265 – із закладів нового типу. Найкращих результатів досягли учні гімназії (директор Кирик М.М.)– 77 призерів, ліцею (директор Ковальська Т.Г.) – 67, НВК№9(Троян А.М.) – 22. Найгірші показники по підготовці учнів до предметних олімпіад у ЗОШ№11(директор Безручко Н.К.) – лише 1 призер із 54 учасників, СЗОШ№1(директор Трасіух С.В.) – 4 із 65 учасників, НВК№13 (Кішко В.П.) – 5 із 76. Педагогічним колективам цих шкіл потрібно докорінно змінити ставлення до роботи з обдарованими дітьми.

В січні 2008 року пройшов ІІІ (обласний) етап Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін. В них взяли участь 58 учнів. Призерами стали 31 учень.

Дипломами І ступеня нагороджено 6 учнів, ІІ ст. – 14, ІІІ ст. – 11. Друге загальнокомандне місце у Хмельницькій області.

Перше загальнокомандне місце в області посіла команда з історії, хімії, інформатики, друге – команди з англійської, німецької мови та правознавства.

В нашому місті пройшли обласні олімпіади з фізики, географії та інформатики.

В нас також відбулися навчально-тренувальні збори для дітей – претендентів на участь у ІV етапі Всеукраїнських олімпіад з біології. Для них науковці вищих навчальних закладів прочитали лекції, провели практичні заняття на базі науково-практичних лабораторій університетів.

В ІV етапі Всеукраїнських олімпіад прийняли участь 8 учнів з ліцею, ЗОШ №10, гімназії. Переможцем Всеукраїнської олімпіади з української мови та літератури стала Ковальська Яна, уч. 11 класу ліцею, дипломом ІІІ ступеня Всеукраїнської олімпіади з інформатики нагороджений Макаревич Андрій, уч. 10 класу ЗОШ №10.

В той же час, в місті є школи з поглибленим вивченням предметів, але жодних результатів на олімпіадах не показують. Так СЗОШ№1(директор Трасіух С.В.) – школа з поглибленим вивченням німецької мови, а її учні, які б повинні були скласти основу нашої міської команди на обласній олімпіаді, до її складу не потрапили. Така ж ситуація в ЗОШ№5, НВК№17, учні яких поглиблено вивчають інформатику. Провальним був виступ і з трудового навчання, фізики на обласній олімпіаді де ми не вибороли жодного призового місця. А це пов’язано перш за все із з закриттям технологічного профілю в НВК№17, недосконалою співпрацею МНВК і НВК№8 де ще зберігся технологічний профіль. зменшенням природничого профілю в навчальних закладах, слабкою організацією допрофільної підготовки з цих напрямків. Тому адміністраціям навчальних закладів треба терміново переглянути роботу з даного питання. Своє слово повинен сказати і науково-методичний центр управління освіти і науки.

У 2008 році спільно з Всеукраїнською асоціацією вчителів фізики та Кам’янець-Подільським державним університетом було проведено відкриту демонстраційну олімпіаду з фізики, яка уже стала традиційною. В заочному турі демонстраційної олімпіади прийняли участь три команди із Хмельницької області та одна команда з Івано-Франківська, яка і стала переможницею. Команди ліцею та гімназії розділили друге місце. загальна кількість учасників становила 64 учні 8-11 класів. В той же час коли дану олімпіаду визнають за межами міста більша половина наших навчальних закладів її ігнорують. Це ЗОШ№1,2,6,11,15, НВК№9,13,16, військовий ліцей.

Для більш раннього виявлення інтелектуально здібних дітей, їх подальшого розвитку управлінням освіти і науки. проводилася міська олімпіада з математики серед учнів 4-х класів. Переможцями стали – Юр’єв Борис (СЗОШ№14) та Гілевський Кирило (ЗОШ №2).

В лютому 2009 року було проведено міський етап V Всеукраїнського турніру юних журналістів. До його проведення були залучені журналісти місцевих газет, науковці КПДУ, вчителі-методисти. 22 школярі стали учасниками конкурсу. Журі відмітило роботи учасників ЗОШ №6, 7, ліцею, гімназії. Учасником обласного та Всеукраїнського туру стала Новіцька Єлена, учениця 11 класу ЗОШ №6, яка нагороджена дипломом І ступеня у обласному етапі.

В обласній заочній олімпіаді з зарубіжної літератури, присвяченій 200-річчю від дня народження М.Гоголя брали участь учні майже всіх навчальних закладів міста. Переможцями стали Рудніцька Олександра, учениця 9 класу ліцею, Боратинська Майя, учениця 10 класу НВК №16 та Рудаковська Ірина, учениця 11 класу ліцею. Всі вони стали призерами обласного етапу заочної олімпіади.

У цьому навчальному році 87 учнів шкіл міста виявили бажання взяти участь в конкурсі знавців російської мови, який відбувся в лютому 2009 року. 6 учнів з них нагороджені дипломами І ступеня (НВК № 8, ЗОШ № 10, 12). 7 переможців стали учасниками обласного етапу олімпіади, 3 з них вибороли перші місця: Горячова Вікторія (НВК №8), Шептицька Іванна (ЗОШ №12), Новіцька Олена (ЗОШ №6). Консульство Росії посприяло нагородженню переможців цінними подарунками, а Шептицька Іванна запрошена на екскурсійну поїздку в м.Санкт-Петербург.

Сприяє в підготовці учнів до олімпіад і турнірів різного рівня їх участь у Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах «Кенгуру», «Левеня». Так, 2134 учні з усіх навчальних закладів міста прийняли участь у міжнародному конкурсі з математики „Кенгуру 2009”, що на 1300 учасників більше ніж минулого року. Найактивнішими учасниками були учні ЗОШ №5, 7, 10, 15, НВК№9, 16, гімназії. 50% від загальної кількості учасників – школярі молодших класів. Понад 485 учнів проти 56 чол. в минулому році, прийняли участь у Всеукраїнському фізичному конкурсі «Левеня».

Відповідно до програми ІІІ Міжнародного фестивалю «Технопарк Кам’яного періоду 2009» на базі СЗОШ № 5 24 квітня 2009 року відбувся відкритий конкурс «Юний wеб-дизайнер- 2009». Загалом, в конкурсі взяли участь 31 учень таких навчальних закладів: СЗОШ№5, ЗОШ №6, 7, 8, 10, 12, 15, НВК №13, 17, НВК, міського ліцею, Подільського НВК (Кам’янець-Подільський район). Призерами конкурсу стали 10 учнів СЗОШ №5, ЗОШ №7, НВК.

Надзвичайно великої популярності набувають інтернет-олімпіади, які відіграють Важливу роль у підготовці до олімпіад різного рівня. Цього року в дистанційній олімпіаді з інформатики прийняло участь 61 учень, а з математики 26 учнів з навчальних закладів міста, що у двічі більше ніж минулого року. Традиційно активними учасниками були учні НВК „Антей”, ліцею, СЗОШ №5, гімназії, НВК№17, ЗОШ№12, 7. Не приймають участь у таких олімпіадах учні СЗОШ№1, ЗОШ№2, ЗОШ№11, НВК№13, що і відображається на результатах олімпіад цих закладів.

Однією з перспективних форм роботи з обдарованими дітьми є діяльність
Портфель учня
© ruh.znaimo.com.ua
При копіюванні вкажіть посилання.
звернутися до адміністрації