Тема: Економіка України

Скачати
Документи
11 КЛАС

ТЕМА: Економіка України.


МЕТА: Закріпити та усвідомити раніше засвоєний матеріал про Україну, формувати навички самостійної роботи над текстом, розвивати навички діалогічного мовлення та письма, виховувати культуру спілкування.


ТИП УРОКУ: Урок формування та вдосконалення вмінь і навичок.


ЗМІСТ

  1. Організаційний момент.

  2. Актуалізація опорних знань та їх коригування шляхом відповідей учнів на питання. Робота з картою.

  3. Мотивація навчальної діяльності.

  4. Вступні вправи: словникова робота, повторення нових слів за вчителем, робота з граматичними картками.

  5. Пробна, тренувальна вправа: складання речень у перфектно-тривалому часі.

  6. Робота в групах: опрацювання частин тексту на картках в групах.

  7. Виконання вправи по тексту.

  8. Складання діалогів.

  9. Підсумки уроку.

  10. Домашнє завдання.


ОБЛАДНАННЯ: карта України, граматичні картки, картки з текстами, картки з вправою по тексту.


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

  1. Верба Г. В., Верба Л. Г. Граматика сучасної англійської мови (довідник). – Фірма Логос. К.- 2002.

  2. Полупан В. Л., Полупан А. П., Махова В. В. Ukraine. A cultural reader.- Х.: Гімназія, Країна мрій, 2002.-188 с.


Хід уроку

(До уроку учні мають бути поділені на чотири групи.)

1. Організаційний момент.

Вчитель: Good morning, dear pupils! How are you today? How do you feel about this day?

Учні: (відповідають по черзі)


2. Актуалізація опорних знань та їх коригування. Повідомлення теми та мети.

Вчитель: At our last lesson we started to study a new topic “Ukraine”. And now I would like you to recollect, what you know about our country. Answer my questions, and if it is necessary, please, show it on the map.

(Робота з картою. Учні дають відповіді на питання і, якщо це потрібно, показують на карті.)

Вчитель: 1. Where is Ukraine located?

  1. What is the capital of Ukraine? (Show it on the map)

  2. What are the neighbours of Ukraine? (Show them on the map)

  3. What is the main river of Ukraine? (Show it on the map)

  4. What are the mountain ranges of Ukraine? (Show them on the map)

  5. What is Ukraine’s territory?

  6. What is the highest peak of Ukraine? (Show it on the map)

  7. What seas is Ukraine washed by? (Show them on the map)

Вчитель: And today we shall continue to speak about Ukraine. The topic of our today’s lesson is “Economy of Ukraine”. And by the end of the lesson you will be able to work over the texts by yourselves, to form dialogues, to combine and write sentences in the Present Perfect Continuous Tense.


3. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Pupils, do you know anything about the economy of Ukraine? Do you know that Ukraine is known as the bread-basket of Europe and is one of the world’s most productive farming regions? Do you know that Ukrainian fishing operate mainly in the Antarctic and Indian Oceans? You don’t know, but you are lucky to be present at today’s lesson, because you will get a lot of information about the economy of Ukraine.


4. Вступні вправи.

Вчитель: Before we’ll get the information about the economy, I want you to write the new words into your vocabularies. And as usual you must write the transcriptions of these words at home. (Учні записують нові слова з дошки в словники, отримуючи завдання написати транскрипцію до цих слів вдома).

Слова: to produce – виробляти,

iron – залізо,

black soils – чорноземи,

barley – ячмінь,

nuclear – ядерний,

mining – гірнича промисловість

supply – забезпечувати

consumer – споживач

Вчитель: Please, repeat these words after me, and then in turn. (Вчитель вимовляє слова, учні повторюють за вчителем, а потім по черзі кожен повторює всі слова).

Now your task is to form sentences in the Present Perfect Continuous, using the new words, but before that let’s recollect the rules of the formation of the Present Perfect Continuous Tense. I shall give you the grammatical cards and then you must answer my questions. (Учні пригадують правила утворення теперішнього перфектно-тривалого часу, розглянувши граматичні картки. А тоді дають відповіді на питання вчителя)


Картки всі однакові:

+ I

WE HE

YOU have been V+ing. SHE has been V+ing.

THEY IT

I

WE HE

YOU have not been V+ing. SHE has not been V+ing.

THEY IT

? I HE

WE Has SHE been V+ing?

Have YOU been V+ing? IT

THEY


Питання: 1. When do we usу the Present Perfect Continuous Tense?

2. What do we use to complete the affirmative sentence?

3. How do we complete the negative sentence?

4. What do we use to complete an interrogative sentence?


5. Пробна, тренувальна вправа.

Вчитель: You must form the right sentences in the Present Perfect Continuous Tense, using the new words. Do it on the blackboard. (Учні складають речення у теперішньому перфектно-тривалому часі, використовуючи нову лексику. Речення по черзі пишуть на дошці)


6. Творчі вправи.

Вчитель: Now each group will be given the extracts of the text about the economy of Ukraine. Your task is to read very attentively and then one pupil from each group will go to the other group and will tell everything he will remember. (Вчитель дає кожній із груп частини тексту про економіку України. Учні уважно читають ці тексти у групах, а тоді один учень з кожної групи іде до іншої групи і розповідає те, що запам’ятає, прочитавши текст.)

Картки з текстами:


Картка №1

MANUFACTURING. Ukraine’s heavy industries produce iron and steel and such machines as tractors, machine tools and mining equipment. Ukraine also produces automobiles, trucks, buses, locomotives, and railway cars, airplanes and ships. Manu of Ukraine’s industries are in the Donbas region, near mines that supply raw materials. Ukraine also manufactures chemical fertilizers, refined sugar and canned foods. Ukraine is a producer of the consumer goods, including TV-sets, washing machines, refrigerators, clothes and shoes.

TRADE. Ukraine’s chief exports are wheat, sugar beets, coal, construction equipment and manufactured goods. Ukraine’s major trading partners include Canada, Germany, Hungary, Iran, Poland, Russia and Tajikistan.


Картка №2




MINING. Ukraine is a leading producer of manganese, which is used in making steel. The country also produces nickel and titanium. Huge coal deposits lie in the Donbas, the center of Ukraine’s heavy industry. Ukraine also mines iron ore, natural gas and salt.

FISHING. Ukrainian fishing operates mainly in the Antarctic and Indian Oceans, and in the Black Sea and in the Sea of Azov. Ukrainians also fish in Ukraine’s rivers and lakes. Ocean fleets catch mackerel and tuna. River fishing is most important on the Dnieper and lower Danube rivers. The chief commercial fish from seas and rivers include bream, carp, perch, pike and trout.



Картка №3




TRANSPORTATION AND COMMUNICATION. Ukraine has a well-developed transportation system. Most of the system is owned by the government. Ukraine’s highways include about 147.000 km of paved roads. About a third of Ukrainian people own automobiles or motorcycles. Buses and taxis are common in larger cities. Kyiv and Kharkiv have subway system. A large railroad network connects major cities and industrial centers. Ukraine’s chief airports are at Borispol, near Kyiv, at Kharkiv and Odessa.

SERVICE. Service industry employ more than a fourth of Ukraine’s workers. The country’s chief service industries include education, scientific research and engineering, health care, transportation and trade.


Картка №4




AGRICULTURE. Ukraine is famous for its agricultural production and is known as the bread-basket of Europe. Its moderate climate and rich black soils have made the country one of the world’s most productive farming regions. Ukraine ranks among the leading countries in the production of sugar beets and wheat.

ENERGY SOURCES. Coal, natural gas and petroleum have long been important sources of electric power in Ukraine. The country also has hydroelectric plants located mainly on the Dnieper River. During the 1980’s, nuclear power plants began providing an important new source of energy. Today, these plants produce about a fourth of Ukraine’s electricity.


Вчитель: Now I’ll give the cards with training exercise to each group. Your task is to use the words from the box to complete the sentences. (Вчитель роздає групам картки із завданням.)


Картка з вправою по тексту:

Use the words from the box to complete the sentences:

trading

airport

fishing

breadbasket

mine

  1. Ukraine’s ___________ partners include many countries.

  2. Borispol is an international ____________ of Ukraine.

  3. Ukraine also iron ore ______________.

  4. River _________ is most important in the Dnieper River.

  5. Ukraine is known as the ___________ of Europe.





Вчитель: Now if you are ready, please change the cards between groups and let’s check your answers. (Коли завдання виконано, вони повинні обмінятись картками між групами і перевірити разом з вчителем правильність виконання цього завдання.)

The following task is to make up dialogues. Choose one of the branches of economy and make up two dialogues from each group. (Учні повинні скласти діалоги, не менше двох з кожної групи, вибравши ту галузь економіки, про яку вони хочуть говорити)


7. Підсумки уроку.

Вчитель: I want each group to say a few words about what you have learnt at today’s lesson. (Кожна група по черзі стисло розповідає про те, що дізналась на уроці)


8. Домашнє завдання.

Високий рівень: підготувати доповідь про економіку України, використавши додаткові джерела інформації.

Достатній та середній рівні: дати відповіді на питання.

  1. Where does Ukraine import oil and natural gas from?

  2. How much electricity do nuclear power plants produce?

  3. What system do Kyiv and Kharkiv have?

  4. Are there gas wells in your region?

  5. Where are the huge coal deposits in Ukraine?

  6. What are major trading partners of Ukraine?
Портфель учня
© ruh.znaimo.com.ua
При копіюванні вкажіть посилання.
звернутися до адміністрації